Atopinis dermatitas – ar visada alergija - Naujienos
Atopinis dermatitas
16-01-2025
Histamino netoleravimas: simptomai, priežastys ir kaip jį kontroliuoti
Histamino netoleravimas: simptomai, priežastys ir kaip jį kontroliuoti
07-03-2025
Atopinis dermatitas – ar visada alergija - Naujienos
Atopinis dermatitas
16-01-2025
Histamino netoleravimas: simptomai, priežastys ir kaip jį kontroliuoti
Histamino netoleravimas: simptomai, priežastys ir kaip jį kontroliuoti
07-03-2025

Alergija namų dulkių erkėms

Straipsnį ruošė „ImunoTera” medicinos gydytoja, alergologijos ir klinikinės imunologijos rezidentė Gabija Biliūtė

Priežastys, simptomai ir gydymo galimybės

Namų dulkių erkės – mikroskopiniai organizmai, kurie maitindamiesi žmogaus odos ląstelėmis ir sugėrę drėgmę iš aplinkos, gyvena mūsų namų aplinkoje. Jos įsikuria ten, kur kaupiasi žmogaus odos ląstelės ir drėgmė, todėl jų itin daug čiužiniuose, pagalvėse, antklodėse, kilimuose, minkštuose balduose ir drabužiuose. Dulkių erkės nesikandžioja ir tiesiogiai neplatina ligų, tačiau jų išmatos ir odos atplaišos ore išlieka ilgai ir gali sukelti įvairias alergines reakcijas. Kadangi erkių dydis yra vos keli šimtai mikronų, jų praktiškai neįmanoma pamatyti plika akimi. Erkės itin greitai dauginasi – viena dulkių erkė per trumpą laiką gali padėti daugybę kiaušinėlių, todėl jų populiacija lengvai didėja, jei joms yra palankios sąlygos.

Kas yra namų dulkių erkės?

Namų dulkių erkės yra mažyčiai voragyviai, kurie paprastai nesukelia problemų, kol neatsiranda įsijautrinimas jų alergenams. Alergija namų dulkių erkėms dažniausiai sukeliama dviejų pagrindinių dulkių erkių rūšių – Dermatophagoides farinae ir Dermatophagoides pteronyssimus – būtent šių dviejų namų dulkių erkių alergenams įsijautrinimas dažniausias ir Lietuvoje.

Kokie dažniausi alergijos namų dulkių erkėms simptomai?

Apie 50 % alergiškų žmonių yra įsijautrinę dulkių erkių alergenams. Namų dulkių erkių sukeliama alergija dažniausiai paveikia kvėpavimo takus, akis ir odą, nes jų išmatose esančios mikrodalelės lengvai patenka į žmogaus organizmą. Kadangi erkės klesti šiltose ir drėgnose vietose, jų galima rasti beveik kiekvienuose namuose, net jei jie yra be galo švarūs. Po kontakto su namų dulkių erkėmis gali pasireikšti:

  • Kvėpavimo takų simptomai: čiaudėjimas, bėganti nosis (rinitas), nosies užgulimas, nosies ir akių niežulys, kosulys, veido spaudimas.
  • Alergija dulkių erkėms gali paūminti ir astmos simptomus, tokius kaip: sunkumas kvėpuoti, krūtinės spaudimas, švokštimas iškvepiant, miego sutrikimai dėl dusulio ar kosulio.
  • Taip pat aktyviai valant namus ir pakeliant į aplinką dulkes, gali kilti ne tik čiaudulys, švokštimas ar rinitas bet ir akių simptomai – konjunktyvitas. Akių pažeidimai pasireiškia niežulio simptomais, ašarojimu ir akių vokų edema – patinimu.
  • Šio mikroskopinio gyvūnėlio išskiriami alergenai stipriai prisideda prie odos būklių, tokių kaip atopinis dermatitas, egzema paūmėjimų.
  • Paprastai namų dulkių erkutės nėra siejamos su gyvybei pavojinga alergija.

Dulkių erkių alergenai dažnai sukelia visus metus trunkančius simptomus, nes šie alergenai nuolat kaupiasi namų aplinkoje.

Namų šilumos ir drėgmės svarba alergijos simptomams

Namų dulkių erkės mėgsta aplinką, kurioje yra apie 20–25 °C temperatūra ir 70–80 % drėgmė. Todėl labai svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį namuose. Esant per didelei drėgmei dulkių erkės daugiau dauginasi, o esant pernelyg sausam orui, jų alergenai lengviau sklinda ore, didindami alergijos simptomų riziką.

Optimalus drėgmės lygis namuose – apie 40–50 %, toks drėgmės lygis riboja erkių dauginimąsi ir sumažina alergenų pasklidimą aplinkoje.

Kaip galime sau padėti, jei mums pasireiškia alergija namų dulkių erkėms?

Patalynės priežiūra:

  • Naudokite specialius dulkių erkių nepraleidžiančius čiužinių, pagalvių ir antklodžių užvalkalus, kurie sukuria barjerą tarp Jūsų ir namų dulkių erkių.
  • Patalynę plaukite aukštoje temperatūroje (bent 60 °C) bent kartą per savaitę, kad sunaikintumėte erkutes ir pašalintumėte jų išmatas.
  • Reguliariai vėdinkite ir išplaukite čiužinius, ypač saulėtomis dienomis – saulės šviesa padeda sunaikinti erkutes.
  • Tik atsikėlus, rekomenduojama nekloti lovos iš karto – palikite ją išsivėdinti, kad drėgmė ir šiluma greičiau išgaruotų.

Namų oro kokybės palaikymas:

  • Naudokite oro sausintuvus arba drėkintuvus, kad palaikytumėte 40–50 % drėgmės lygį patalpose, kuris yra optimalus erkių kontrolės atžvilgiu.
  • Kiekvieną dieną vėdinkite kambarius, net ir žiemą, nes šviežias oras sumažina drėgmę ir sumažina erkių skaičių ir ore sklandančių alergenų kiekį.

Minkštų paviršių mažinimas:

  • Venkite kilimų, sunkių užuolaidų, apmuštų baldų, kuriuose kaupiasi namų dulkių erkės ir jų alergenai. Jei kilimų atsisakyti nepavyksta, pasirūpinkite reguliariu jų valymu.
  • Naudokite dulkių siurblius su HEPA filtru, kurie efektyviai sulaiko mikrodaleles ir sumažina atgalinį alergenų patekimą į orą.

Vaikų žaislai ir tekstilės gaminiai:

  • Minkšti pliušiniai žaislai turėtų būti skalbiami karštame vandenyje bent kartą per savaitę arba reguliariai užšaldomi – šaltis naikina erkutes.
  • Skalbkite užuolaidas, pledus ir kitus tekstilės gaminius, nes jie taip pat tampa dulkių erkių kaupimosi vieta.

Tiksli diagnostika – svarbus žingsnis kovojant su alergija

Tiksliai diagnozuoti alergiją namų dulkių erkėms ir parinkti tinkamiausią gydymą jums padės gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas ar gydytojas vaikų alergologas. Diagnozei nustatyti surenkama išsami ligos istorija, atliekama fizinė apžiūra ir specialūs tyrimai.

Dažniausiai atliekami odos dūrio mėginiai ir kraujo tyrimai, kurie padeda nustatyti specifinius IgE antikūnus prieš dulkių erkių alergenus.

Modernesni tyrimai kraujo tyrimai padeda detaliai nustatyti alergijos priežastis molekuliniu lygmeniu, tiksliau identifikuodami pacientų įsijautrinimą įvairiems dulkių erkių alergenams (Der p 1, Der p 2, Der p 5, Der p 7, Der p 10, Der p 11, Der p 20, Der p 21 ir Der p 23). Šie tyrimai padeda tiksliau suprasti, kuriems alergenų komponentams pacientas įsijautrinęs, todėl gali padėti parinkti tikslingesnį gydymo būdą.

Gydymo galimybės: imunoterapija – efektyvus ilgalaikis sprendimas

Galime pasidžiaugti, kad alergija namų dulkių erkėms gali būti ne tik suvaldoma simptomus malšinančiais vaistais, tačiau ir gydoma ligos eigą keičiančiu metodu - alergenams specifine imunoterapija. Nors ši alergija nėra pavojinga gyvybei, ji gali reikšmingai pabloginti gyvenimo kokybę ir ilgainiui peraugti į sunkesnes formas, pavyzdžiui, astmą.

Mokslinėmis studijomis įrodyta, kad imunoterapinis gydymas yra efektyviausias tiems asmenims, kurie yra įsijautrinę 1 ir 2 grupės dulkių erkių alergenams (Der p 1, Der f 1, Der p 2, Der f 2), nes būtent šių komponentų gydymo preparatuose yra daugiausia.

Imunoterapija padeda palaipsniui pripratinti organizmą prie alergeno ir sumažinti alergijos simptomus. Tačiau prieš pradedant šį gydymą, svarbi itin tiksli ligos ir kiekvieno paciento individualaus įsijautrinimo profilio diagnostika.

Įtarus, kad Jums ar Jūsų mažyliui pasireiškia alergija namų dulkių erkėms, ImunoTera klinikos gydytojai padės išsiaiškinti tikslią ligos diagnozę, atliks būtinus tyrimus, padės sudėlioti individualias gyvensenos bei gydymo rekomendacijas, o esant galimybei - atliks ligos eigą keičiantį gydymą alergenui specifine imunoterapija.

Ieškote pagalbos?

Registruokitės savo srities profesionalų, suaugusiųjų ir vaikų alergologų ir imunologų konsultacijoms Vilniuje!

Literatūros šaltiniai:

  1. Yang L, Zhu R. Immunotherapy of house dust mite allergy. Hum Vaccines Immunother.
  2. Calderón MA, Kleine‐Tebbe J, Linneberg A, et al. House dust mite respiratory allergy: an overview of current therapeutic strategies. J Allergy Clin Immunol Pract. 2015.
  3. Muddaluru V, Valenta R, Vrtala S, et al. Comparison of house dust mite sensitization profiles in allergic adults from Canada, Europe, South Africa and USA. Allergy. 2021.
  4. Biliute G, Miskinyte M, Miskiniene A, Zinkeviciene A, Kvedariene V. Sensitization profiles to house dust mite Dermatophagoides pteronyssinus molecular allergens in the Lithuanian population: Understanding allergic sensitization patterns. Clin Transl Allergy. 2024.
  5. Rodinkova VV, Yuriev SD, Kryvopustova MV, Mokin VB, Kryzhanovskyi YM, Kurchenko AI. Molecular profile sensitization to house dust mites as an important aspect for predicting the efficiency of allergen immunotherapy. Front Immunol. 2022;